« Powrót do listy artykułów

Dopłaty w roamingu - kto ma najmniejsze?

orson_dzi (Arkadiusz Dziermański) 4 Czerwca 2018 15:51 129

Dopłaty u poszczególnych operatorówNa początek jedna bardzo ważna kwestia. Dopłaty nie znoszą FUP-u. Operator może stosować dopłaty w roamingu w ustalonym okresie, ale nadal obowiązuje 4-miesięczy okres monitorowania numeru. Dlatego też operator może nam naliczać dopłaty przez 4 miesiące, a następnie (jeśli numer cały czas jest za granicą) zaczyna naliczać opłaty zgodnie z FUP (patrz poprzednia strona).

PlayPlay jako pierwszy wprowadził dopłaty w roamingu. Zasada działania w przypadku ofert abonamentowych jest prosta. Jeśli w ciągu miesiąca numer jest dłużej zalogowany do sieci zagranicznej niż polskiej - pojawiają się dopłaty. Dlatego też to rozwiązanie nie uderza w osoby wyjeżdżające na wakacje, a nawet dłuższy wypoczynek nie powinien zrujnować naszego portfela. Dopłaty przestaną być naliczane w momencie, kiedy karta będzie zalogowana do polskiego nadajnika przez okres minimum 30 dni. Do tego za darmo, bez względu na posiadaną ofertę, można korzystać z pakietu 1 GB Internetu. Warto pamiętać, że taki sposób rozliczania dotyczy wyłącznie klientów, którzy zawarli umowę po 26 stycznia 2018 roku.

W przypadku ofert na kartę dopłaty są naliczane od razu, bez żadnych okresów przejściowych. Wyjątkiem jest plan Formuła Unlimited na kartę, w którym jest dostępny pakiet roamingowy, oferujący co miesiąc - 100 minut, 50 SMS-ów i 500 MB Internetu. Dopłaty pojawiają się dopiero po wykorzystaniu pakietu.

A dopłaty prezentują się następująco:

OrangeW Orange dopłat jeszcze nie ma. Zaczną obowiązywać od 18 czerwca i tylko w ofertach na kartę. Rzecznik Orange, już kilkakrotnie o to pytany, zapewnia, że operator nie ma w planach wprowadzenia dopłat dla ofert abonamentowych.

Zasady działania dopłat w Orange są banalnie proste - każde połączenie w roamingu jest płatne. Bez żadnych okresów wstępnych i zbędnego monitorowania. Kwoty dopłat wyglądają tak:

PlusPlus jako pierwszy wprowadził dopłaty w ofertach abonamentowych i Mix. Dopłaty dotyczą wyłącznie umów zawartych po 25 maja 2018 roku. Okres obserwacji jest taki sam jak w Play i wynosi 30 dni. Czyli jeśli w ciągu 30 dni będziemy dłużej zalogowani do nadajnika zagranicznego, to pojawią się dopłaty w wysokości:
Plus jako jedyny operator, który wprowadził dopłaty w ofertach abonamentowych, nie wprowadził żadnego ograniczenia dostępnego pakietu danych. Ten nadal jest zależny od wysokości abonamentu, a dopiero po jego wykorzystaniu naliczane są dodatkowe opłaty.

W ofertach na kartę dopłaty są w identycznej wysokości i zaczną obowiązywać od 29 czerwca 2018 roku. W ofertach na kartę nie jest stosowany 30-dniowy okres obserwacji, opłaty są naliczane od pierwszego połączenia wykonanego w roamingu. Wyjątkiem są posiadacze nielimitowanych usług. Klienci korzystający z nielimitowanych połączeń głosowych, otrzymają pakiet 100 minut na połączenia odebrane i wykonane, z kolei klienci, którzy posiadają krajowe pakiety internetowej z lejkiem (z okresem ważności 30 dni) otrzymają pakiet 0,5 GB do wykorzystania w roamingu, a jeśli krajowy pakiet jest mniejszy niż 0,5 GB, to pakiet roamingowy będzie w tej samej wysokości co pakiet krajowy.

T-MobileT-Mobile, podobnie jak Orange, nie przewiduje dla abonamentów dopłat w roamingu, ale wprowadza jednakowy limit dostępnego pakietu danych. Bez względu na posiadaną ofertę, klienci abonamentowi mają do wykorzystania 1 GB Internetu. Każdy kolejny gigabajt Internetu to koszt 14,91 zł. Zmiany dotyczą umów zawartych od 1 lipca 2018 roku.

W przypadku ofert na kartę, najkorzystniej rozliczani będą klienci posiadający pakiety nielimitowanych rozmów, wiadomości i Internetu, wykupione na okres minimum 30 dni. W ich przypadku co miesiąc dostępny będzie pakiet roamingowy składający się z 100 minut, 50 SMS-ów i 500 MB Internetu. Pozostali klienci, bez żadnych okresów obserwacji, będą musieli liczyć się z opłatami w wysokości:
Suche cenniki nie muszą nam jednak wiele mówić. Zobaczmy więc ile to wszystko kosztuje w praktyce...

2 - 3

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.