« Powrót do listy artykułów

Fotopojedynek: Huawei P10 vs. LG G6

Lech Okoń (LuiN) 15 Kwietnia 2017 11:32 41

Dla coraz większej liczby osób istotnym kryterium wyboru smartfonu jest jakość zdjęć. W końcu dzwonić da się z każdego telefonu. Bierzemy pod lupę Huaweia P10 i LG G6 - który z nich okaże się lepszym foto-telefonem?

Trochę techniki

Zanim przejdziemy do porównywania zdjęć, spójrzmy na techniczne możliwości Huaweia P10 i LG G6. Chociaż obaj konkurencji oferują dwuaparatową konfigurację z tyłu obudowy, producenci podeszli do tego tematu w zgoła inny sposób.

Huawei P10 posiłkuje się dodatkowym sensorem o wyższej rozdzielczości (20 zamiast 12 Mpix), który nie ma filtru Bayera. Oznacza to, że wykonuje on tylko czarno-białe zdjęcia. A właściwie to robiłby tylko takie, gdyby nie fakt, że oba aparaty współpracują ze sobą i telefon potrafi rejestrować kolorowe zdjęcia również w 20 Mpix, pobierając informacje o kolorze z głównego aparatu. Dodatkowy aparat jest też furtką do uzyskiwania efektów rozmycia tła oraz umożliwia korzystanie z hybrydowego, bezstratnego zoomu cyfrowego. Ten ostatni zbiera informacje z obu matryc, dając finalnie zdjęcie o rozdzielczości 12 Mpix z maksymalnie dwukrotnym przybliżeniem (płynnie od 1x do 2x). Powyżej tego powiększenia, zoom cyfrowy nadal jest dostępny, ale już w standardowej, stratnej wersji.Oprócz tego, dodatkowy aparat Huaweia P10 może pracować samodzielnie, oferując czarno-białe zdjęcia o dużej dynamice tonalnej i specyficznym, miłym dla oka klimacie.LG G6 z kolei proponuje dwa aparaty 13 Mpix o identycznych sensorach (z kolorem w obu przypadkach), ale dramatycznie różnych ogniskowych obiektywów, które oferują pole widzenia 71 i 125 stopni. Najwięcej zamieszania robi ten drugi, bo to w praktyce takie trochę GoPro w telefonie. Telefon "ogarnia" praktycznie całe otoczenie. Zresztą, sami zobaczcie to na zdjęciach poniżej (telefon nie zmienił położenia):


Dla kochających technikalia, przygotowałem też zbiorczą tabelę porównującą oba telefony (niestety producenci nie wszystkie informacje udostępniają):

Huawei P10

LG G6

Główny aparat

Rozdzielczość

12 Mpix

13 Mpix

Sensor

RGB CMOS

Sony IMX258, 1/3.06", piksele 1.12 μm

Obiektyw

27 mm, F/2.2

29 mm, F/1.8, 71°

Autofocus

detekcja fazy, głębi i kontrastu oraz laser

detekcja fazy

Optyczna stabilizacja obrazu

tak

tak, 3-osiowa

Lampa

2 diody, dwukolorowa

2 diody

Wideo

2160p@30fps, 1080p@60fps

2160p@30fps, 1080p@60fps, HDR,
24-bit/192kHz stereo

Dodatkowy aparat

Rozdzielczość

20 Mpix

13 Mpix

Sensor

monochromatyczny

Sony IMX258, 1/3.06", piksele 1.12 μm

Obiektyw

27 mm, F/2.2

ok. 19 mm, F/2.4, 125°

Autofocus

detekcja fazy, głębi i kontrastu oraz laser

brak

Optyczna stabilizacja obrazu

tak

brak

Przedni aparat

Rozdzielczość

8 Mpix

5 Mpix

Sensor

bd.

Sony IMX258, 1/3.06", piksele 1.12 μm

Obiektyw

F/1.9

F/2.2, 82°/100°

Autofocus

nie

Filmy

FullHD@30fps


Procedura testowa

Oba telefony pracowały na nastawach automatycznych, chyba że w danym rozdziale zostało to opisane inaczej. LG miał przeważnie uruchomiony tryb HDR Auto, a gdy Huawei nie radził sobie z dużą dynamiką sceny, wymuszałem u niego tryb HDR (producencie zlituj się, daj nam wreszcie i w tym temacie automat). Zdjęcia były wykonywane "z ręki", za wyjątkiem 2 serii z długim czasem naświetlania (5 i 30 sekund). Rzecz jasna pliki nie były korygowane w programach graficznych, a na ostatniej stronie fotopojedynku znajdziecie dodatkowo wszystkie oryginalne pliki. Dla Waszej wygody, zdjęcia możecie od teraz porównywać za pomocą suwaków.

1 - 8

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.