« Powrót do listy artykułów

Głuche Telefony 2017

Redakcja 25 Grudnia 2017 13:31 56

Są Ig-Noble, są Złote Maliny - a my trzynasty (!) rok z rzędu "nagradzamy" największe wpadki i absurdy telekomunikacji wręczając Głuche Telefony. W lekko zmodyfikowanym składzie Redakcji kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną przez naszego Ojca Założyciela. Chcecie zobaczyć kogo wyróżniliśmy w tym roku, tradycyjnie w pierwszy dzień Świąt? Jak co roku możecie także sami wybrać "zwycięzcę" i przyznać Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL!

Przyznanie nagród w tym roku nie należało do najłatwiejszych. W niektórych kategoriach lista potencjalnych zwycięzców była bardzo długa, w innych trudno było wskazać kogoś wyróżniającego się. Musimy otwarcie przyznać - ten rok był wyjątkowo skromny pod względem afer telekomunikacyjnych w porównaniu z poprzednimi latami.

Wydarzenie rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wydarzenie roku jest nagrodą zbiorczą za - "Zniesienie Roamingu". Roaming szumnie likwidowała posłanka Róża Thun, Polsat News i Telewizja Polska. Wtórowało im Orange i nju mobile. To nic, że pod ładnie wyglądającym tytułem każdy tłumaczył na czym polega likwidacja opłat roamingowych. Liczył się zapadający w pamięci tytuł. Do czego to doprowadziło? Do dzisiaj Biura Obsługi są zalewane skargami za "niesłusznie naliczone opłaty za roaming, którego nie ma". Ciekawostka - Orange nadal wraz z listami do klientów wysyła broszurę z wyjaśnieniem czym jest roaming, a czym połączenie międzynarodowe. Jasny przekaz!

Zobacz: Nie znosimy roamingu UE

Usługa rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Usługa roku wędruje do PKP Intercity za Wi-Fi w pociągach Pendolino. Powiedzmy sobie szczerze, prędzej orson_dzi przez miesiąc nie zrobi żadnego błędu, niż skorzystamy z Wi-Fi w Pendolino. Czekamy już tylko na kolejny komunikat, że termin instalacji (znowu) się zmienił.

Zobacz: Internet w Pendolino za kilka miesięcy
Zobacz: Pendolino z Internetem Wi-Fi za parę miesięcy
Zobacz: Czy Pendolino w końcu dostaną Wi-Fi?
Zobacz: Na Wi-Fi w Pendolino jeszcze poczekamy, termin nieznany
Zobacz: Internet w Pendolino nie w tym roku
Zobacz: Koniec 2018 roku - kolejny termin uruchomienia Wi-Fi w Pendolino

Prepaid rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Prepaid roku wędruje do Polkomtela za prezenty w ofertach na kartę, które (poniekąd) musimy sami sobie dostarczyć. Musimy się z tym pogodzić, są małe szanse na to, że prepaid będzie jeszcze tańszy niż teraz. Dlatego operatorzy próbują do ofert dodawać, mniej lub bardziej korzystne, bonusy i prezenty w postaci gadżetów. Ale tylko Plus daje nam za darmo gadżet, za przesyłkę którego musimy sami zapłacić. W czasach kiedy nawet startery są rozdawane i wysyłane za darmo. Plus zaczął od "darmowego" plecaka w sierpniu, a skończył na równie "darmowym" kołczanie prawilności nerce w listopadzie. Drogi Polkomtelu, Głuchy Telefon dostarczymy na nasz koszt.

Telefon rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Telefon roku otrzymuje HMD Global za Nokię 3310 2017. Powrót legendy po 17 latach wypadł jak wskrzeszenie Duke'a Nukema po podobnej przerwie - słabo. 269 zł za prosty telefon bez 3G, za to z aparatem VGA to w 2017 roku słaby żart. Trzeba tu jednak oddać jedno, była to bardzo dobra akcja promocyjna powracającej na rynek Nokii.

Zobacz: Test telefonu Nokia 3310 2017

Marka rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Marka roku otrzymuje Play za całokształt twórczości. Ograniczenie prędkości transferów w roamingu krajowym trwa w najlepsze, nikt im nie dorównuje w budowaniu napięcia przed nowościami, które okazują się tańszymi połączeniami na Ukrainę, a przy okazji liczymy na mniejszą skromność. Warto się chwalić wprowadzeniem pionierskiej usługi, bo inaczej zrobi to ktoś inny.

Promocja rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Promocja roku trafia do lajt mobile za Bonus krajowy. Podczas gdy operatorzy tracą dziesiątki milionów złotych i skarżą się do UKE, lajt wprowadził dodatkowy rabat 20 zł za niekorzystanie z roamingu. Proste rozwiązania są zawsze najlepsze!

Wyróżnianie w tej kategorii otrzymuje Virgin Mobile. Jak ominąć koszty związane z roamingiem? Wystarczy stworzyć taryfy bez roamingu. Prawda, że genialne?

Człowiek rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Człowiek roku trafia do prezesa UOKiK-u Marka Niechciała. Żeby nie było, nie mamy zastrzeżeń co do wyroków Urzędu, ale tempo pracy woła o pomstę do nieba. Zobaczmy kilka przykładów z tego roku:
Można odnieść wrażenie, że w UOKiK-u może brakować ludzi do pracy. Panie Prezesie, jeśli brakuje Panu pracowników, polecamy poszukać ich wśród kierowników Biur Obsługi Klientów operatorów. Dla nich analiza i ocena kilkuset rozmów zajmuje dwa dni, a nie dwa lata.

Wypowiedź rokuGłuchy Telefon 2017 w kategorii Wypowiedź roku otrzymuje złotousty Tim Cook. Nikt nie rozbawił nas w tym roku swoimi wypowiedziami jak aktualny prezes Apple'a. Bo przecież produkty Apple nie są tylko dla bogatych ludzi, a iPhone'a można kupić nawet za 300 dolarów. Tylko co mają powiedzieć ludzie zarabiający, w najlepszym przypadku, 300 dolarów miesięcznie?

Warto też przypomnieć, że Cook wielokrotnie podkreślał w mijającym roku moralną odpowiedzialność firmy Apple za wkład ekonomiczny w kraje, w których prowadzi działalność. Z całą pewnością władze wyspy Jersey są za ten wkład ogromnie wdzięczne. PKB robi dziury w sufitach. Wkład firmy niewątpliwie odczują natomiast mieszańcy niedawnego raju podatkowego Apple'a - producent zapłaci 13 mld euro zaległego podatku Irlandii.

Wybór Czytelników

Jedno spośród opisywanych przez nas wydarzeń zostanie dodatkowo "nagrodzone" przez czytelników TELEPOLIS.PL i uhonorowane specjalną statuetką. Na wybrane wydarzenie można głosować w plebiscycie, którego wyniki zostaną ogłoszone 7. stycznia!

Głuchy Telefon 2017 Czytelników TELEPOLIS.PL powinien trafić do:

Znoszących roaming
13.48%
PKP Intercity za Wi-Fi w Pendolino
11.07%
Plusa za płatną wysyłkę
8.36%
HMD Global za Nokię 3310 2017
4.07%
Play za cały rok 2017
48.27%
lajt mobile za bonus krajowy
1.05%
Marka Niechciały (UOKiK) za tempo pracy
3.46%
Tima Cooka za tanie iPhony
10.24%

Wszystkich głosujących: 1328
Statuetki Głuchego Telefonu czekają na odbiór w naszej redakcji (zgodnie z obietnicą, dla Plusa robimy wyjątek, prosimy tylko o kontakt z adresem :) ). Nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie zapraszamy! Proszę też nie martwić się o potrzebę odprowadzenia podatku - nagroda jest warta około 10 zł. :-) Jesteśmy więc tańsi niż Złota Malina, której wartość jest szacowana na 4,97 dolara.

Dotychczas tylko trzy firmy, spośród wszystkich nagrodzonych w ciągu 11 lat, zdecydowały się na odebranie statuetki. W 2008 roku w imieniu P4 nagrodę przyjął Chris Bannister, prezes, i Jacek Balicki, członek zarządu. W 2010 roku nagrodę w naszym biurze odebrał też Marcin Gruszka, rzecznik. W 2014 roku nagrodę w imieniu Aero2 odebrali Edyta Wiącek-Różycka i Mariusz Busiło. Z kolei w zeszłym roku naszą redakcję odwiedził prezes T-Mobile Adam Sawicki.


Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.