« Powrót do listy artykułów

Jak powstają moduły Smart Home, czyli z wizytą w fabryce Fibaro

Marcin Kozlowski 5 Grudnia 2017 19:03 9

Tak przygotowana płytka z elementami od razu trafia do trzynastostrefowego pieca do lutowania rozpływowego. Na długości 7 metrów w różnych temperaturach (nawet 250 stopni Celsjusza) następuje lutowanie elementów na płytce, a następnie wszystkie luty przechodzą automatyczną kontrolę wizualną. Ewentualne wychwycone błędy potwierdzane są także przez kontrolę manualną i kierowane do ręcznej poprawki. Jak mnie przekonywano, jest ich w tym miejscu naprawdę mało - 1 płytka wadliwa na około 1500 sztuk.

Przed skierowaniem do ręcznego montażu elementów, na układy elektroniczne płytki nakłada się jeszcze specjalną powłokę, która ma zabezpieczyć je przed warunkami środowiskowymi i tym samym zwiększyć niezawodność. Czas obsługi jednej płytki także liczony jest w sekundach - w tym przypadku to 8,2 s, a w ciągu jednej zmiany przez maszynę przechodzi około 3600 szt.Nie wszystko da się jednak zamontować automatycznie. 10% elementów musi zostać złożona ręcznie, a najwięcej pracy jest z przejściówką Wall Plug i czujnikiem ruchu Motion Sensor. W końcowym etapie składania moduły są programowane, kalibrowane i testowane. Na jednej zmianie montowanych jest około 800 sztuk finalnych urządzeń, a każdy opuszczający to miejsce produkt musi być w 100% sprawny.

Na poszczególnych etapach widać było wysoką skrupulatność wykonywanych testów. Trzeba pamiętać, że w szczególności czujniki czadu odpowiadają za bezpieczeństwo klientów. Stąd też przechodzą one dodatkowe testy w specjalnej komorze z czademNa koniec wszystkiego wyroby są pakowane w kartoniki produktowe wraz z instrukcjami i wyposażeniem dodatkowym, i w kartonach zbiorczych trafiają na magazyn, gdzie oczekują na wysłanie do dystrybutorów.

Wrażenia?

Pozytywne. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem zobaczyć cały proces produkcyjny. Pracownicy na ile tylko mogli starali się też odpowiadać na wszystkie moje pytania. Nie lubię wystawiać laurek, ale naprawdę miło obserwować, jak firma stara się zachować jak najwyższą jakość i do tego taki produkt powstaje w Polsce. Z Polski pochodzą tez chyba wszystkie możliwe komponenty do niego.
Kibicuję firmie, bo rynek smart home, powiązany zresztą z IoT, będzie się mocno rozwijał w najbliższej przyszłości.

2 - 2

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.