« Powrót do listy artykułów

Test szybkości LTE sieci Plus

orson_dzi (Arkadiusz Dziermański) 1 Sierpnia 2018 19:33 195

Plus poinformował niedawno, że w jego zmodernizowanej sieci LTE udało się uzyskać prędkość pobierania rzędu 600 Mb/s. My mówimy - sprawdzam.

Białystok z najlepszym LTE w kraju

Plus uzyskał wspomniany wynik w Białymstoku, gdzie operator ma obecnie najbardziej rozwiniętą sieć LTE w kraju. Testy przeprowadzono na dostępnych komercyjnie smartfonach wyposażonych w gigabitowy modem LTE - Huawei Mate 10 Pro, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S9.

Zobacz: Ponad 600 Mb/s w sieci LTE Plus Advanced

Podchodząc do sprawy z dużym dystansem postanowiliśmy sprawdzić, na ile uda nam się zbliżyć do wyniku uzyskanego przez techników Plusa. Nie będą to żadne wymyślne testy, a takie, które praktycznie każdy jest w stanie wykonać za pomocą swojego smartfonu.

Oczekiwania nie były duże

Otwarcie przyznaję, że na osiągnięcie takiego samego wyniku nie dawałem kompletnie żadnych szans, a na choćby minimalne zbliżenie się do niego maksymalnie 5%. Skąd moje nastawienie?

Jak się domyślałem, a zostało to potwierdzone przez operatora, testy były co prawda wykonane na typowo komercyjnych urządzeniach, ale sama sieć została do tego idealnie przygotowana. Jeśli w trakcie przeprowadzania testu był do niej podłączony tylko jeden smartfon, to bez problemu mógł on skorzystać z pełnej przepustowości i osiągnąć kosmiczne wyniki. Tego oczywiście nie mogliśmy w żaden sposób powtórzyć. Chociaż tutaj musimy się przyznać, że mieliśmy pewne obawy co do karty SIM udostępnionej nam przez Plusa. Przeszła nam przez głowy myśl, że w momencie wciśnięcia przycisku START na stronie speedtestu automatycznie wylogujemy pół osiedla z sieci, więc w myśl zasady ograniczonego zaufania przeprowadziliśmy testy również na dodatkowej karcie SIM. Jest to zwykły Internet mobilny w ofercie abonamentowej. Na szczęście Plus, zgodnie z zapewnieniami, dostarczył nam zupełnie zwykłą, "normalnie" działającą kartą SIM bez żadnych specjalnych priorytetów i uzyskiwane wyniki zawsze były bardzo do siebie zbliżone.

W takim razie, jakich wyników się spodziewałem? Uważałem, że już trzycyfrowa prędkość pobierania będzie ogromnym sukcesem. Czy miałem rację?

1 - 3

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.