« Powrót do listy artykułów

Test telefonu Asus Zenfone 4 ZE554KL

Marian Szutiak (msnet) 20 Grudnia 2017 19:06 6

Metalowa ramka zawiera na dole port USB-C, wyloty głośnika zewnętrznego, otwór mikrofonu i gniazdo audio Jack 3,5 mm, natomiast na górze otwór dodatkowego mikrofonu. Przyciski służące do regulacji głośności oraz włącznik zasilania zostały zlokalizowane po prawej stronie, a po lewej znajdziemy wysuwaną tackę na dwie karty nanoSIM lub jedną kartę nanoSIM i kartę microSD (hybrydowy dual SIM).

Wyświetlacz

Asus zastosował w swoim nowych smartfonie z serii Zenfone 5,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości FullHD, dzięki czemu gęstość pikseli jest wystarczająco duża, by nie dało się dostrzec pojedynczych punktów. Super IPS+ w testowanym telefonie charakteryzuje się przede wszystkim bardzo dużą jasnością, która - według danych producenta - wynosi ponad 600 nitów i rzeczywiście taka jest. Pomiary pokazują, że maksymalnej jasności ekranu niewiele brakuje do 700 nitów. Sprawia to, że nie powinniśmy mieć problemów z odczytaniem zawartości wyświetlacza w żadnych warunkach oświetleniowych, z którymi stykamy się na co dzień. Kolory na pierwszy rzut oka wyglądają nieźle, bez względu na kąt, pod którym je oglądamy. Jednak dokładniejsze pomiary wskazują, że kolory, które jest w stanie pokazać wyświetlacz Asusa pokrywają zaledwie w około 75% paletę barw sRGB i niecałe 55% Adobe RGB.

Ustawienia jakości obrazu w Asusie Zenfone 4 pozwalają nam ustawić temperaturę kolorów (możemy też włączyć automatyczną regulację) oraz wybrać jeden z czterech trybów kolorystycznych: zrównoważony (włączony domyślnie), filtr światła niebieskiego, żywe kolory oraz niestandardowy. W tym ostatnim możemy dostosować odcień kolorów oraz nasycenie.W ustawieniach znajdziemy tryb rękawiczek, który zwiększa czułość dotyku tak, aby dało się obsługiwać ekran w rękawiczkach. Przydatna rzecz podczas zimowych miesięcy, które są tuż przed nami.

Interfejs systemowy i aplikacje dodatkowe

Asus Zenfone 4 pracuje pod kontrolą systemu Android 7.1.1 Nougat z nakładką ZenUI 4. Zmienia ona wizualnie wiele elementów systemu, miedzy innymi dając własny wygląd wysuwanego z góry panelu powiadomień i skrótów oraz sposób zarządzania ekranem głównym (ustawienia wysuwane od dołu). Także ustawienia systemowe zostały uzupełnione o dodatkowe opcje, pozwalające dostosować działanie telefonu do naszych preferencji. Znajdziemy tu między innymi opcje służące do obsługi otwieralnego etui Asusa (brak w zestawie), ochrony ZenUI (szybkie wykonywanie połączeń alarmowych i wysyłanie wiadomości SMS w niebezpieczeństwie), ustawienia motywów oraz opcje OptiFlex, czyli systemu przyspieszania uruchamiania aplikacji. Możemy tu włączyć automatyczny wybór według użycia aplikacji lub ręcznie wskazać do trzech programów.Asus ma spore możliwości personalizacji interfejsu. Poza opcjami typowymi dla Androida, możemy między innymi zmienić cały motyw, ustawić rozmiary czcionek, ikon i innych elementów interfejsu, a także zmienić siatkę aplikacji na ekranie startowym oraz na liście wszystkich aplikacji (kilka dostępnych opcji od układu 2x2 do 5x5).W ustawieniach systemowych znajdziemy też Tryby specjalne. Tryb łatwy znacznie upraszcza interfejs oraz zmniejsza liczbę dostępnych funkcji do tych najważniejszych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób starszych. Tryb dla dzieci z kolei pozwala dostosować i zabezpieczyć telefon w taki sposób, aby nasze pociechy - gdy damy im nasz telefon do zabawy - miały dostęp tylko do wskazanych przez nas aplikacji i funkcji. Cała reszta będzie zabezpieczona ustawionym przez nas hasłem.2 - 6

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.