« Powrót do listy artykułów

Test telefonu Nokia 5

Marian Szutiak (msnet) 3 Października 2017 00:31 26

Podsumowanie

Nokia 5 to nieźle wyglądający telefon, wykonany z wysokiej jakości materiałów (szkło Gorilla Glass i aluminium) i wysoką dbałością o dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Biorąc ten telefon do ręki raczej nie odczujemy, że jest to sprzęt, który można kupić już za mniej niż 900 zł. Wiele droższych urządzeń jest wykonanych gorzej. Do tego nie powinniśmy mieć problemu z odczytaniem informacji z ekranu w słoneczny dzień, ani z usłyszeniem dźwięków dochodzących z głośnika. A jeśli dysponujemy dobrymi słuchawkami okaże się, że Nokia 5 to bardzo dobre urządzenie muzyczne, lepsze - ponownie - od wielu droższych smartfonów. Niewątpliwą zaletą dla wielu osób może się okazać czysty Android oraz obietnice częstych aktualizacji. No i telefonem tym zrobimy bardzo dobre selfie.

Pozytywne cechy to także akumulator, którego nie będziemy musieli ładować codziennie, chyba że nie damy Nokii ani chwili odpoczynku. Możemy też w każdej chwili sięgnąć po radio FM, co jest coraz większą rzadkością wśród współczesnych smartfonów, a chcąc skorzystać z dobrodziejstw dual SIM nie będziemy musieli rezygnować z karty pamięci.

Wady oczywiście też są. Przydałaby się dioda powiadomień, ale jej nie ma, czytnik linii papilarnych jest powolny, a czasem zupełnie przestaje działać (razem z przyciskami), lecz to ostatnie może być przypadłością tego konkretnego egzemplarza (inni testerzy takich problemów nie zgłaszali), dlatego pomijam ten aspekt w ocenie końcowej. Czysty Android może się też okazać wadą, z uwagi na bardzo ograniczone możliwości personalizacji, a także zupełny brak ustawień jakości obrazu i dźwięku. Niby Muzyka Play ma w ustawieniach wyszczególniony equalizer, ale niczego w nim nie ma.

Moja ocena końcowa to 7,5/10.

Wady:
- brak diody powiadomień,
- brak jakichkolwiek ustawień jakości obrazu i dźwięku,
- kolory na ekranie zależą od kąta patrzenia,
- niezbyt szybkie działanie czytnika linii papilarnych,
- zdarzający się od czasu do czasu problem niedziałania przycisków nawigacyjnych (lub samego Home), włącznie ze skanerem linii papilarnych,
- tylko 16 GB pamięci wewnętrznej,
- niewielka rozpiętość tonalna zdjęć i bardzo słaba ich jakość w nocy,
- brak stabilizacji obrazu w aparacie.

Zalety:
- jakość wykonania i użytych materiałów,
- podświetlane przyciski nawigacyjne,
- czytnik linii papilarnych,
- czytelny wyświetlacz,
- możliwość jednoczesnego korzystania z dwóch kart SIM i karty pamięci,
- komplet obsługiwanych standardów łączności,
- czysty Android,
- bardzo dobra jakość dźwięku na słuchawkach, także tych dołączonych do zestawu,
- radio FM z RDS-em,
- niezła jakość zdjęć zrobionych oboma aparatami,
- autofocus w przedniej kamerze,
- efektywny HDR,
- długi czas pracy na raz naładowanym akumulatorze.

Przykładowy klip wykonany telefonem - video (plik .mp4, 36 MB).

Zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w telefon:HDR off / HDR on

Lampa Off / Lampa On

PanoramaPrzedni aparatPrzedni aparat - HDR off / HDR on5 - 5

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.