« Powrót do listy artykułów

Test telefonu Nokia 8

Marian Szutiak (msnet) 7 Października 2017 02:36 20

Podsumowanie

Nokia 8 to urządzenie, które oferuje najwyższą wydajność, porównywalną z innymi topowymi smartfonami znanych marek, ale w rozsądnej cenie. Telefon wszedł na rynek z ceną 2599 zł i można się spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy potanieje, stając się jeszcze bardziej konkurencyjną opcją wobec innych flagowców.

Nokię 8 należy docenić za wygląd zewnętrzny, którym nie musi się wstydzić leżąc obok innych, droższych nawet urządzeń. Do tego mamy tu wysokiej jakości materiały i wykonanie z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Pochwała należy się za rewelacyjny wyświetlacz - jeden z najlepszych paneli LCD na mobilnym rynku, a także za bardzo dobre własności audio. Niezłe są też aparaty fotograficzne z optyką legendarnego Carla Zeissa, a funkcje oferowane przez obsługującą je aplikację mogą przypaść do gustu miłośnikom fotografii. Zaletą jest też decyzja o pozostawieniu prawie niezmodyfikowanego Androida i obietnica regularnych, szybkich aktualizacji, włącznie z Androidem Oreo, który jest już przez HMD Global testowany właśnie na ósemce.

Po stronie wad należy się bat przede wszystkim za zastosowanie hybrydowego dual SIM. Jakoś w Nokii 5 udało się zmieścić 2 gniazda na karty nanoSIM i oddzielne na microSD, a w większej Nokii 8 nie? Można się przyczepić do braku diody powiadomień, ale tu na szczęście jest funkcja Glance, która wyświetla najważniejsze rzeczy na wyświetlaczu. Jednak aby je zobaczyć, należy wziąć telefon do ręki, a światło diody widać z daleka. Osoby lubiące słuchać radia też się zawiodą, bo o ile w Nokii 5 radio FM jest, o tyle w Nokii 8 już nie. Przydałaby się też większa kontrola nad robionymi zdjęciami, czyli pełny tryb manualny, którego tu nie ma.

Długo myślałem nad oceną końcową dla Nokii 8, ponieważ w przypadku każdej znajdowałem jakieś "ale", by ją zmienić. Zważywszy na dużą przewagę zalet nad wadami, o których jednak nie da się zapomnieć, uważam że ocena 8,5/10 będzie w tym przypadku odpowiednia.

Wady:
- brak diody powiadomień,
- brak jakichkolwiek ustawień jakości obrazu,
- gniazdo na drugą kartę nanoSIM jest współdzielone z kartą microSD (nie da się używać obu naraz),
- brak radia FM,
- brak fabrycznie zainstalowanej dobrej aplikacji do odtwarzania filmów,
- brak pełnego trybu manualnego w systemowej aplikacji fotograficznej.

Zalety:
- rozsądna cena wyjściowa,
- stonowany, ale elegancki wygląd,
- wysoka jakość użytych materiałów oraz wykonania,
- podświetlane przyciski nawigacyjne,
- sprawnie działający czytnik linii papilarnych,
- przewód USB 3 w zestawie,
- jasny i czytelny wyświetlacz,
- funkcja Glance,
- czysty Android bez problemów z aktualizacjami,
- bardzo dobra jakość połączeń głosowych,
- niezły głośnik zewnętrzny,
- wysoka jakość muzyki na słuchawkach (ale te dołączone do Nokii 8 są zbyt basowe),
- jakość zdjęć,
- nagrywanie dźwięku przestrzennego w filmach,
- przyzwoita długość pracy na akumulatorze oraz możliwość szybkiego naładowania go.

Przykładowe klipy wykonane telefonem:
- video 4K (plik .mp4, 61 MB),
- video FullHD (plik .mp4, 33 MB),
- video 2w1 (plik .mp4, 32 MB).

Zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w telefon:BW

HDR off / HDR on

Lampa Off / Lampa On

BokehPanorama

Przedni aparat: normalne, HDR, 2w17 - 7

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.