« Powrót do listy wiadomości

Alert RCB - SMS-owe powiadomienia o burzach i innych zagrożeniach

msnet 10 Sierpnia 2018 15:37 101

Ruszyły testy nowego programu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W jego ramach wielu użytkowników telefonów komórkowych otrzymało dzisiaj ostrzeżenia przed burzą.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma za zadanie między innymi ostrzegać mieszkańców Polski o grożących im zagrożeniach wynikających między innymi w związku z burzami i nawałnicami. Mogą one spowodować duże straty materialne, o czym mogliśmy się przekonać między innymi w ubiegłym roku, stanowią też ryzyko dla zdrowia i życia ludzi. Z tego powodu został opracowany nowy system ostrzegania przed zagrożeniami przy pomocy wiadomości SMS.

Wiadomości SMS są wysyłane do wszystkich osób, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej. Krótka wiadomość, podpisana jako Alert RCB, zawiera informację o rodzaju zagrożenia. Dzisiaj wiele osób mogło otrzymać wiadomość o treści zamieszczonej na poniższym zrzucie ekranu, pochodzącym z telefonu jednego z członków redakcji TELEPOLIS.PL.Dowiedzieliśmy się od pracowników telekomów, że są klienci, którzy reklamują otrzymywanie takich wiadomości. Chcą wiedzieć na jakiej podstawie operator udostępnia ich dane i numer. W związku z tym należy jasno zaznaczyć, że na otrzymywanie alertów nie trzeba się zapisywać ani wyrażać zgody na ich otrzymywanie. Nie można też zrezygnować z otrzymywania takich ostrzeżeń. Nie jest tu też konieczne udostępnianie naszych danych komukolwiek. Wysyłanie wiadomości z ostrzeżeniem, do czego operatorzy są zobowiązani przez administrację państwową na podstawie prawa telekomunikacyjnego, odbywa się zgodnie z lokalizacją. Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl, adresatami SMS-ów są wszystkie osoby, które znajdą się w zasięgu stacji bazowych danych operatorów, znajdujących się na terenie, na którym mogą wystąpić zagrożenia.

Zobacz: SMS-y mogą uratować ludzkie życie, ostrzegając przed nawałnicami

Źródło: Bezprawnik, wł

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.