« Powrót do listy wiadomości

Apple: 252 mld nieopodatkowywanych dolarów w "podatkowym raju"

orson_dzi 9 Listopada 2017 18:40 14

Redaktor naczelny niemieckiego "Süddeutsche Zeitung" zwrócił się w liście otwartym do prezesa Apple. List dotyczy sprawy "Paradise Paper".

Dziennikarze z prawie 100 redakcji z całego świata zapoznali się z ponad 13 mln dokumentów pochodzących z tzw. rajów podatkowych. W ten sposób ujawnione zostały ogromne przekręty związane z unikaniem podatków. Wśród zamieszanych w precedens znalazły się największe nazwiska polityków i celebrytów, ale również i największych firm. Wśród nich jest też najbardziej wartościowa firma świata - Apple, której wartość przekroczyła w tym tygodniu 900 mld dolarów.

Z dokumentów wynika, że firma Apple ulokowała na wyspie Jersey (pomiędzy Anglią a Francją) sumę 252 mld dolarów. Kwota ta podlega lokalnemu opodatkowaniu, czyli w praktyce - jest wolna od podatku. Sprawa zbulwersowała redaktora naczelnego Süddeutsche Zeitung, który w liście otwartym zwrócił się do Tima Cooka. Prezes Apple wielokrotnie podkreślał moralną odpowiedzialność firmy za wkład ekonomiczny w kraje, w których prowadzi działalność. Z całą pewnością władze wyspy Jersey są za ten wkład ogromnie wdzięczne.

Wolfgang Krach w liście w bardzo ciepłych słowach wyraża się na temat produktów Appple'a, ale punktuje hipokryzje firmy. W latach 2010-2017 średnio 2/3 zysków firmy pochodziło spoza Stanów Zjednoczonych. W tym 41,1 mld dolarów w 2016 roku i 44,7 mld dolarów w 2017 roku. Z tych kwot odprowadzonych zostało 1-7% podatku. Jak słusznie zauważa, choć jest to legalne, to takie rozwiązania mogą wypracować tylko najdroższe kancelarie prawne, która układają cały kształt działania korporacji, na co większość firm nie jest w stanie sobie pozwolić i muszą uczciwie płacić podatki.

Odpowiedzi ze strony Cooka jeszcze nie ma, ale miejmy nadzieję, że jakaś się pojawi.

Źródło: Gazeta Wyborcza; Süddeutsche Zeitung; wł

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.