« Powrót do listy wiadomości

Apple zapłaci Irlandii 13 mld euro zaległego podatku

msnet 4 Grudnia 2017 22:09 15

Od początku przyszłego roku amerykański gigant zacznie spłacać zaległy podatek w Irlandii, z którego został bezprawnie zwolniony.

W ubiegłym roku Komisja Europejska stwierdziła, że umowa pomiędzy firmą Apple i Irlandią, dotycząca ulg podatkowych, była nielegalna i amerykańska firma musi oddać 13 mld euro zaległego podatku. Ponieważ rząd Irlandii nie wykazał szczególnej chęci, by te pieniądze odzyskać, Komisja Europejska skierowała w październiku tego roku sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Jak podaje The Wall Street Journal, Apple jednak zacznie spłacać należność od początku 2018 roku.

Zarówno Irlandia, jak i Apple, byli przeciwni decyzji Komisji Europejskiej. Władze Irlandii stwierdziły wręcz, że Unia Europejska przekroczyła swój autorytet i niektóre z przepisów prawa kraju zostały złamane, podczas gdy Apple utrzymywało, że kwota do spłaty, o której mowa, została przeszacowana. Rząd Irlandii oraz Apple nadal zamierzają odwoływać się od orzeczenia Komisji Europejskiej, a pieniądze będą tymczasowo zbierane w funduszu powierniczym. Irlandia oświadczyła, że negocjowanie warunków tego funduszu było tym, co wstrzymało zbieranie pieniędzy. Komisja Europejska jednak oświadczyła, że działania podjęte przeciwko Irlandii za nieprzestrzeganie orzeczenia z 2016 roku będą kontynuowane, dopóki pieniądze nie zostaną zebrane w całości.

Jak poinformował Paschal Donohoe, minister finansów Irlandii, Apple ma zacząć przekazywać pieniądze do funduszu w pierwszym kwartale 2018 roku.

Zobacz: Komisja Europejska: Apple zapłaci 13 mld euro zaległego podatku
Zobacz: Irlandia nie chce zwrotu zaległego podatku od Apple'a
Zobacz: Sprawa zaległych podatków Apple'a w Irlandii trafia do Trybunału Sprawiedliwości UE

Źródło: The Wall Street Journal, wł

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.