« Powrót do listy wiadomości

LTE coraz szybsze i coraz powszechniejsze

msnet 13 Października 2017 11:41 33

Na świecie działają 644 sieci LTE lub LTE-Advanced - wynika z najnowszego raportu "Evolution from LTE to 5G" opracowanego przez GSA.

Global mobile Suppliers Association (GSA) opublikował raport, z którego wynika, że do końca 2017 roku liczba sieci LTE/LTE-A może osiągnąć 700 lub wartość bliską tej liczbie. Jak możemy zobaczyć na załączonej do raportu mapy (poniżej), na świecie jest niewiele krajów, w których LTE nie działa.


Wzrost liczby sieci LTE na świecie


Państwa bez sieci LTE

Prawie połowa (49,5%) sieci LTE wykorzystuje częstotliwość 1800 MHz. Najwięcej sieci korzystających z tego pasma jest w Rosji i RPA (6), natomiast w Polsce - według raportu - jest ich 5.


Sieci LTE1800

Raport podaje, że w 105 krajach świata działa 212 sieci LTE-A, natomiast w 57 państwach działa 100 sieci LTE-TDD. Najwięcej sieci (55%) oferuje LTE Cat6 (pobieranie danych do 300 Mb/s) - w tej grupie znalazła się także Polska. 12% sieci oferuje LTE Cat9 (450 Mb/s), natomiast 7 sieci obsługuje LTE Cat16, dając swoim klientom możliwość pobierania danych z szybkością do 1 Gb/s (AT&T i Sprint w USA, China Unicom, DNA Finland, AIS w Tajlandii oraz Optus i Telstra w Australii).


Maksymalna szybkość sieci LTE

205 operatorów z 95 krajach świata uruchomiło technologię VoLTE (w Polsce dwóch), natomiast 125 operatorów z 60 państw oferuje VoLTE-HD.


Liczba sieci oferujących VoLTE w poszczególnych państwach świata

Na koniec warto wspomnieć, że według raportu GSA 103 operatorów w 49 państwach inwestuje w technologię 5G w formie demonstracji, prób laboratoryjnych lub testów terenowych. Na mapie tych krajów zabrakło Polski. Co najmniej 32 operatorów w 23 państwach chce zaoferować swoim klientom sieć 5G do roku 2021.


Państwa testujące sieć 5G


Planowany rok premiery sieci 5G

Źródło: GSA, wł

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.