« Powrót do listy wiadomości

Mieszkaniec Zielonej Góry okradł jednego z operatorów na ponad 300 tys. zł

msnet 13 Czerwca 2018 17:32 36

Pracownik jednego z operatorów komórkowych został oskarżony, wraz z 3 innymi osobami, o wyłudzenie ponad 100 drogich telefonów na szkodę swojego pracodawcy.

Jak podaje portal zielonanews.pl, Prokurator Rejonowy w Zielonej Górze skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom i dwóm kobietom, zarzucając im wiele przestępstw popełnionych z art. 286 par. 1 kodeksu karnego:

Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Główny oskarżony przez kilkanaście lat był pracownikiem operatora sieci komórkowej, pnąc się po kolejnych szczeblach karierowej drabiny. Do jego obowiązków należała obsługa klientów biznesowych z zachodniej i południowej Polski. Niektóre z firm miały przyznany tak zwany wirtualny budżet firmowy, czyli pieniądze, za które mogły zamawiać nowe telefony komórkowe w promocyjnych cenach i następnie spłacać je w ramach umów abonamentowych. Oskarżony, za pomocą systemu informatycznego, składał zamówienia na te telefony, wskazując w nim, jaka firma zamówiła ile telefonów oraz pod jaki adres należy je wysłać.

Jak poinformował Zbigniew Fąfara, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, oskarżony w 2014 roku wysłał partię telefonów pod zły adres, co nie zostało zauważone w firmie, w której pracował. Chcąc naprawić swój błąd, ponownie wysłał takie same telefony, ale tym razem pod właściwy adres. Ponieważ znowu nikt całej sytuacji nie zauważył, oskarżony postanowił to wykorzystać dla własnych celów. Aby jednak uniknąć wykrycia faktu wielokrotnego wysyłania telefonów pod ten sam adres, do udziału w przestępczym procederze przekonał brata, a ten z kolei namówił swoją ówczesną dziewczynę, a potem następną.

Pierwsze wyłudzenie zostało dokonane w kwietniu 2014 roku. Polegało ono na wykorzystaniu wirtualnego budżetu ustalonej firmy i zainicjowaniu w systemie zamówień operatora telekomunikacyjnego zakupu i wysyłki 4 telefonów komórkowych, ale już nie pod adres wybranej firmy, tylko pod adres brata głównego oskarżonego. Aby móc bezproblemowo odebrać przesyłkę od kuriera, oskarżeni wyrobili pieczątkę tej firmy, którą przybili na dołączonych do przesyłki dokumentach. Telefony następnie zostały sprzedane, a uzyskane pieniądze zostały podzielone pomiędzy osoby biorące udział w wyłudzeniu.

Proceder z czasem rozwinął się, a oskarżeni wyłudzili telefony warte w sumie ponad 329 tys. zł (ponad 100 drogich urządzeń). Prokurator postawił oskarżonym 100 zarzutów z tytułu przestępstwa opisanego w cytowanym wcześniej paragrafie kodeksu karnego.

Zobacz: Złodzieje wynieśli ponad 300 iPhone'ów X z ciężarówki UPS

Źródło: zielonanews.pl

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.