« Powrót do listy wiadomości

Ministerstwo Cyfryzacji: dowód osobisty i inne dokumenty przez telefon

orson_dzi 21 Listopada 2016 17:46 32

Ministerstwo Cyfryzacji zaprezentowało dzisiaj koncepcję i zasadę działania usługi mID i mDokumenty.Podczas dzisiejszej konferencji Ministerstwa zostały zaprezentowane nowe sposoby dostępu do naszych danych osobowych. Ministerstwo przekonuje, że telefon będzie pełnić w tym momencie rolę jedynie bramki dostępowej do naszych danych, a nie ich magazynem.

Zasada działania przypomina po części Profil Zaufany w E-administracji. Wystarczy, że obywatel będzie zarejestrowany w systemie elektronicznym i nie będzie musiał nosić ze sobą dokumentów. Osoba poproszona o wylegitymowanie się będzie mogła podać policjantowi numer PESEL lub numer telefonu, następnie na podany w systemie numer przyjdzie SMS z kodem weryfikacyjnym. Po jego podaniu policjant otrzyma dostęp do wszystkich danych osobowych obywatela. Analogicznie będzie to działać np. podczas załatwiania spraw urzędowych. Na początku mają to być dane z dowodu osobistego, a następnie prawa jazdy. Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe.

Zgodnie z planami resortu, usługi mają zacząć działać 11 maja 2017 roku.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji; wł

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.