« Powrót do listy wiadomości

Nokia demonstruje możliwości sieci 5G

orson_dzi 14 Czerwca 2018 22:22 22

Superszybka sieć mobilna, minimalne opóźnienia i możliwość wykorzystania jeszcze niezagospodarowanych pasm częstotliwości, to niektóre z zalet 5G - sieci następnej generacji.

W Sopocie, podczas posiedzenia plenarnego BEREC (Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej) Nokia, we współpracy z UKE, zaprezentowała możliwości sieci 5G.

W trakcie pokazu, który polegał na użyciu łączności 5G do sterowania mobilnym łazikiem marsjańskim zaprojektowanym przez studentów Politechniki Wrocławskiej, osiągnięto szczególnie niskie opóźnienie rzędu 4-10 milisekund i przepływność 375 Mb/s, wykorzystując pojedyncze pasmo fal milimetrowych 28GHz o szerokości 100MHz.

Nokia zaprezentowała działanie łączności 5G na bazie swojego rozwiązania sieci następnej generacji składającego się ze stacji bazowej i sieci radiowej Nokia AirScale, serwerów Nokia Air Frame do zarzadzania siecią na bazie chmury oraz emulowania sieci szkieletowej Evolved Packet Core (EPC), a także anten Active Antena System (AAS) wykorzystujących technologię massive MIMO. System ten, w zależności od konfiguracji, może osiągnąć prędkości rzędu 1,4 Gb/s. Pokaz przygotowali specjaliści z wrocławskiego oddziału Nokia - Europejskiego Centrum Rozwoju Oprogramowanie i Inżynierii, gdzie m. in. powstają rozwiązania dla sieci 5G. Nokia zatrudnia w Polsce ponad 5800 pracowników.

To kolejny krok przybliżający nas do sieci 5G. Pokazujemy, że jest to technologia, za pomocą której możemy uzyskać wysokie przepływności łącza, przy minimalnych, niezauważalnych opóźnieniach. Technologia 5G będzie już niedługo wykorzystywana w wielu dziedzinach, np. w pojazdach autonomicznych, dronach z kamerami 4K, zaawansowanych systemach Internetu rzeczy oraz wirtualnej rzeczywistości. Dzisiejszy test udowadnia również, że z powodzeniem możemy wykorzystać częstotliwości, które nie są jeszcze zajęte - powiedział Piotr Kaczmarek, Prezes Zarządu firmy Nokia w Polsce.

Źródło: Nokia

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.