« Powrót do listy wiadomości

Photon - polski robot edukacyjny dla dzieci

orson_dzi 2 Czerwca 2016 12:54 2

W serwisie Kickstarter rozpoczęła się kampania Photona. Wielokrotnie nagradzany polski robot edukacyjny zdobywa coraz większą popularność.Photon, to stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej robot edukacyjny, który ma za zadanie wprowadzić dzieci w wieku 6-12 lat w świat programowania, dostarczając im przy tym codziennej rozrywki. Photon, to zwycięski projekt Mirosoft Imagine Cup z 2015 roku.Obsługa robota odbywa się poprzez aplikację mobilną dla smartfonów i tabletów z Androidem i iOS. Dzięki niej dzieci poznają historię Photona - robota, którego statek kosmiczny zderzył się z asteroidą i spadł na Ziemię. Poprzez wykonywanie różnych programistycznych zadań pomagają Photonowi odzyskać utracone zmysły oraz odbudować statek. Wraz z codziennymi postępami odblokowują się nowe funkcje robota, który zaczyna m.in. rozpoznawać więcej elementów otoczenia lub szybciej się poruszać. Aplikacja i wydawane w niej polecenia bazują na specjalnie stworzonym języku programowania, bazującym na Scratch oraz Google Blockly, dzięki czemu mogą go opanować nawet najmłodsi użytkownicy. Aplikacja zachęca do zdrowej rywalizacji i współpracy za sprawą tablic rekordów oraz codziennych wyzwań. Punkty doświadczenia zdobywane podczas zabawy służą do rozwijania robota i dopasowywania go do własnych upodobań.Photon, to robot o wymiarach 190 x 170 x 172 mm, który porusza się na dwóch gumowych kołach. Z urządzeniami mobilnymi łączy się za pomocą modułu Bluetooth 4.0 z uproszczonym sposobem parowania. Bazując na sile sygnału (RSSI), aplikacja w urządzeniu sama wyszuka najbliższego robota i automatycznie się z nim połączy. W przyszłości twórcy planują użyć do tego celu modułu NFC. W aplikacji można stworzyć dowolną liczbę kont użytkownika. Dzięki temu z jednego robota może korzystać kilka osób, a postępy będą zapisywane indywidualnie dla każdej z nich. Photon został wyposażony w szereg czujników - mikrofony, czujnik dotyku (robota można pogłaskać, a on na to zareaguje), świecące oczy i czułka (paleta RGB 256 kolorów), czujnik odległości, czujnik koloru podłoża, czujniki odpowiedzialne za przemieszczanie się (dzięki czemu potrafi odtwarzać ścieżki i poruszać się w dowolnym kierunku). Na wyposażeniu znalazł się również głośnik i magnetyczne mocowanie dodatkowych akcesoriów.

Photon jest zasilany litowo-jonowym akumulatorem o pojemności 3000 mAh ładowanym przez port microUSB i zapewnia 4-6 godzin ciągłej zabawy.

Kampania Photona w serwisie Kicstarter wystartowała 1 czerwca. W ciągu pierwszych 12 godzin udało się zebrać 27% założonej kwoty 35 tys. dolarów. Dzięki temu projekt znalazł się w TOP5 wszystkich projektów serwisu wyprzedzając m.in. zegarek Peeble2. Na chwilę obecną udało się zebrać ponad 24 tys. dolarów. Dzięki akcji w serwisie można nabyć Photona w cenie 169 dolarów. Planowana cena rynkowa ma wynosić 199 dolarów, a urządzenie ma trafić do sklepów już na początku 2017 roku.

Źródło:

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.