« Powrót do listy wiadomości

T-Mobile ponownie się chwali, że ma najlepszą sieć w Polsce

msnet 6 Grudnia 2017 17:29 93

Po raz czwarty z rzędu T-Mobile wygrał badania jakości sieci i zdobył certyfikat Best in Test 2017 w zleconym przez siebie badaniu.

Niezależna firma P3 Communication po raz czwarty przeprowadziła na zlecenie sieci T-Mobile badanie jakości sieci komórkowych w Polsce, w którym pod uwagę wzięto czterech największych operatorów. Badano jakość połączeń głosowych oraz usług transmisji danych w trzech obszarach: największe miasta (Cities), miejscowości (Towns) i drogi (Roads) - mapka poniżej.Zdobyć można było maksymalnie 1000 punktów. Najlepszy wynik, po raz czwarty z rzędu, osiągnął T-Mobile - 876 punktów (o 46 punktów więcej, niż w 2016 roku). Jest to najlepszy w historii wynik osiągnięty w Polsce w badaniach P3 Communication.

Choć to truizm, to bez dobrej sieci nie ma mowy o dobrych usługach. T-Mobile chce świadczyć najlepsze i mamy infrastrukturę, która na to pozwala - powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T-Mobile Polska. Dzięki najlepszej sieci mogliśmy zaoferować klientom m.in. Supernet video i Internet domowy FMS. To właśnie oferta, wspierająca ją sieć oraz coraz większe skupienie na kliencie pozwoliły nam odwrócić rynkowe trendy i ponownie zyskiwać klientów.

T-Mobile osiągnął też najlepsze wyniki w obu badanych kategoriach: 346 punktów na 400 w połączeniach głosowych i 529 punktów na 600 możliwych w transmisji danych, a także na wszystkich obszarach, w których prowadzono badania. Wyniki przedstawia tabela poniżej.W przypadku połączeń głosowych w badaniu Best in Test brane są pod uwagę: jakość połączeń głosowych (zgodnie ze standardem metody POLQA), procent zerwanych połączeń oraz skuteczność i czas zestawienia połączeń. W tym roku różnice w wyniku końcowym w tej części badania wynikały przede wszystkim z różnic w czasie zestawiania połączenia, w czym najlepszy okazał się T-Mobile zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach oraz na drogach. Pozostałe wyniki były bardzo zbliżone w zasadzie u wszystkich czterech operatorów (z nielicznymi wyjątkami).Operatorzy w Polsce oferują usługi głosowe na obszarze blisko 100% populacji, dlatego przewagę nad konkurencją uzyskujemy głównie w zakresie jakości usług. Dlatego tak istotne jest dla nas wdrażanie najnowszych technologii oraz projekty optymalizacji sieci, szczególnie w obszarach, gdzie najtrudniej zachować ciągłość usług, czyli w centrach miast, ze względu na częste przełączanie pomiędzy nadajnikami, czy na autostradach z uwagi na wysokie prędkości i tłumienie sygnału przez samochody - powiedział Thomas Lips, członek zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji T-Mobile Polska.

Podczas badania jakości transmisji danych realizowano kilka scenariuszy obejmujących: ściąganie i wysyłanie danych, wyświetlanie stron WWW statycznych, HTTP i HTTPS oraz odtwarzanie filmów w serwisie YouTube. T-Mobile może się pochwalić najwyższą procentową dostępnością sieci przekraczającą 99% w miastach i miejscowościach oraz 96% na drogach, nie dając się wyprzedzić w żadnej kategorii konkurencji (szczegółowe zestawienie wyników w trzech tabelach na końcu wiadomości oraz w załączniku). W zakresie jakości usług transmisji danych T-Mobile uzyskał najlepszy wynik całkowity, a także najlepsze wyniki cząstkowe, wygrywając we wszystkich analizowanych scenariuszach oraz w każdym z obszarów, w których realizowane były badania, czyli największych miastach, miejscowościach i na drogach.Klienci mają coraz większe oczekiwania związane z transmisją danych. Popularność serwisów streamingach w połączeniu z rosnącą jakością materiałów video, a co za tym idzie ilością konsumowanych danych, może być wyzwaniem dla sieci - skomentował Thomas Lips. Kluczowe jest, aby przewidywać zapotrzebowanie klientów i z odpowiednim wyprzedzeniem inwestować w kompleksowy rozwój sieci, która nie tylko pozwoli na obsłużenie rosnącego ruchu, ale pozwoli na dalszy rozwój i poprawę jakości usług.

Firma P3 Commucation w czasie badania realizowała dwa scenariusze związane z przesyłaniem danych: ściąganie pliku o wielkości 3 MB oraz wysyłanie pliku 1 MB. W obu przypadkach T-Mobile uzyskał najkrótszy czas trwania sesji. Operator uzyskał także najwyższy odsetek skutecznych prób otworzenia stron WWW we wszystkich obszarach badania. W scenariuszu powiązanym z otwieraniem stron WWW łączono się z popularnymi stronami HTTPS i HTTP, takimi jak Allegro.pl, booking.com, interia.pl, fakt.pl, gemiuss.com, hm.com i wp.pl. T-Mobile miał najwyższy procent udanych akcji, a także podobnie jak w przypadku stron statycznych najkrótszy czas do przesłania pierwszego bajta i największą ilość danych przesłanych w pierwszej sekundzie połączenia. Przy odtwarzaniu plików video w serwisie YouTube T-Mobile uzyskał najwyższy odsetek udanych prób.

Szczegółowe wyniki badania jakości transmisji danych przedstawiają poniższe tabele. Zawierają one dane kolejno z największych miast, miejscowości oraz dróg.


Badanie jakości transmisji danych - największe miasta


Badanie jakości transmisji danych - miejscowości


Badanie jakości transmisji danych - drogi

Badanie Best in Test realizowane jest przez niezależną firmę P3 Communication, która co roku na zlecenie Deutsche Telekom przeprowadza badanie porównawcze sieci komórkowych w Polsce. Celem badania jest określenie jakości usług głosowych i transmisji danych operatorów infrastrukturalnych w Polsce. Do realizacji badania wykorzystano samochody pomiarowe, które wykonują jednocześnie dla wszystkich sieci próbne połączenia telefoniczne i realizują scenariusze z wykorzystaniem transmisji danych. Tzw. drive testy objęły swoim zasięgiem 16 dużych miast, 34 miejscowości oraz łączącą je sieć drogową. W czasie 21 dni pomiarowych wykonano ponad 9000 połączeń głosowych i pond 2600 zdarzeń transmisji danych na każdego z operatorów.

Zobacz: Certyfikat "Best in Test 2017" dla T-Mobile Polska

Z sieci jakiego operatora korzystasz?

Orange
29.04%
Play
27.34%
Plus
12.61%
T-Mobile
24.22%
Innego
6.80%

Wszystkich głosujących: 706


Źródło: T-Mobile, wł

Komentarze
Załaduj więcej opinii
Załaduj więcej opinii
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.