« Powrót do listy wiadomości

Wyniki Netii po 2Q2018

orson_dzi 10 Sierpnia 2018 10:46 3Pomimo delikatnego spadku przychodów Netia jest zadowolona z uzyskanych wyników za II kwartał 2018 roku.

Lekkie spadki przychodów

W II kwartale 2018 roku Netia zanotowała 343 mln zł przychodu, z czego 181 mln zł pochodziło z rynku biznesowego (spadek o 1% w stosunku do I kwartału 2018 roku), a 155 mln zł z rynku klientów indywidualnych (spadek o 3%). Do tego doszło 7 mln przychodów spółki Petrotel.

Przychody z transmisji danych wzrosły o 1 mln zł do kwoty 151 mln zł. Przychody z usług głosowych spadły o 9 mln zł do 88 mln zł. Największy spadek dotyczy usług głosowych na sieciach obcych.

Wpływy pozostałe, m.in. wpływy z usług TV i mobilnych oraz ITC, wzrosły w stosunku do poprzedniego kwartału o 4 mln zł do kwoty 104 mln zł.

Stała rentowność

Skorygowany zysk EBITDA za II kwartał 2018 roku wyniósł 93 mln zł (wzrost o 3 proc. w stosunku do I kwatału), co oznacza marżę na poziomie 27,2%. Z kolei zysk EBITDA wyniósł w tym okresie 92 mln zł (wzrost o 1%) co oznacza stopę marży w wysokości 26,9%. Zysk operacyjny (EBIT) wyniósł w tym okresie 20 mln zł. Zysk netto wyniósł 11,7 mln zł.

W II kw. 2018 r. Spółka osiągnęła dodatnie przepływy wolnych środków pieniężnych na poziomie operacyjnym (OpFCF) w wysokości niespełna 31 mln zł. Zadłużenie Spółki na koniec czerwca wyniosło 236 mln zł, co stanowi dźwignię finansową w wysokości 0,60x Skorygowanego zysku EBITDA za rok 2017 w kwocie 392 mln zł.

Liczba usług

Na rynku indywidualnym pod koniec czerwca liczba świadczonych usług wyniosła 1,453 mln, z tego 737 tys. (51%) stanowiły usługi na sieciach własnych. Pomimo wzrostu liczby szybkich dostępów do Internetu (NGA) o ok. 7 tys. Netia odnotowała ujemny bilans (-1 tys. RGU) na sieci własnej oraz spadek liczby dostępów na sieci obcej o 8 tys. RGU. O 20 tys. spadała też liczba usług głosowych, w większości również za sprawą usług regulowanych.

Z drugiej strony Netia niezmiennie odnotowuje wzrosty z zakresie usług TV (+ 4 tys. RGU, do 196 tys.) oraz usług mobilnych (+ 2 tys., do łącznie 146 tys.).

Wskaźnik liczba usług (RGU) na klienta wzrósł do 1,65, natomiast średni przychód na klienta (ARPU) utrzymuje się na stabilnym poziomie 56 zł, przy czym ARPU z usług TV wzrosło w ciągu roku o blisko 7,5 punktu procentowego przy jednoczesnym wzroście penetracji do 47%.

Obecnie 53% klientów usług szerokopasmowych na sieci własnej Netii korzysta z pakietów z usługami TV tego operatora.

Źródło: Netia

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.