« Powrót do listy wiadomości

ZTE prosi amerykański Departament Handlu o zniesienie zakazu

msnet 7 Maja 2018 19:05 4

Władze USA ustanowiły siedmioletni zakaz sprzedaży amerykańskich produktów firmie ZTE. Ta się jednak nie poddaje i prosi amerykańskie władze o cofnięcie sankcji.

Zgodnie z umową zawartą pomiędzy amerykańskim rządem i ZTE, chińska firma miała ukarać 35 pracowników odpowiedzialnych za naruszenie embarga handlowego nałożonego na Iran i Koreę Północną. ZTE jednak się do tego nie zastosował, dlatego Departament Handlu USA podjął decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży tej firmie produktów wytworzonych w Stanach Zjednoczonych. Sankcja obejmuje między innymi kluczowe elementy smartfonów chińskiego producenta, chipsety Qualcommu oraz licencję na system Android.

Sytuacja jest dla ZTE bardzo niekorzystna i może nawet doprowadzić firmę do bankructwa. Z tego powodu, jak informuje Reuters, chiński producent dostarczył do Biura Przemysłu i Bezpieczeństwa Departamentu Handlu dodatkowe materiały, których celem jest zniesienie zakazu. Agencja informacyjna nie precyzuje jednak, jakiego rodzaju dokumenty się znajdują wśród tych materiałów. W ubiegłym tygodniu chińscy negocjatorzy prowadzący rozmowy handlowe z amerykańskimi odpowiednikami w Pekinie poprosili Stany Zjednoczone o wysłuchanie apelu ZTE oraz wzięcie pod uwagę wysiłków firmy, które ta podjęła w celu naprawy popełnionych przez siebie błędów.

Amerykańscy urzędnicy stwierdzili, że zakaz wprowadzony wobec firmy ZTE jest sprawą incydentalną i nie ma związku z powiązaniami handlowymi istniejącymi pomiędzy gospodarkami Chin i USA. Jednak analitycy uważają inaczej.

Jeśli negocjacje się nie powiodą i zakaz nie zostanie uchylony, raczej nie zobaczymy smartfonów Axon 9 i Axon 9 Pro, które miały wkrótce zostać zaprezentowane.

Zobacz: Axon 9 - przyszły flagowiec ZTE
Zobacz: W obawie przed sankcjami USA... Huawei tworzy nowy system operacyjny
Zobacz: Bezramkowe projekty ZTE jako remedium na kryzys?
Zobacz: Kryzys w ZTE Corp. Czy zakaz sprzedaży podzespołów z USA doprowadzi do bankructwa chińskiego producenta? Zobacz: ZTE może stracić Androida
Zobacz: ZTE ma zakaz otrzymywania amerykańskiego eksportu

Czy uważasz, że Departament Handlu USA powinien znieść zakaz zastosowany wobec ZTE?

Zdecydowanie tak
38.51%
Raczej tak
15.54%
Raczej nie
10.81%
Zdecydowanie nie
19.59%
Nie mam zdania
15.54%

Wszystkich głosujących: 148


Źródło: Reuters, wł

Komentarze
Dodaj swoją opinię
Zaloguj się
Zarejestruj się

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.

 

Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.